Európska komisia dnes predstavila novú stratégiu vnútornej bezpečnosti Európskej únie, zameranú najmä na zlepšenie boja proti kriminalite organizovanej v digitálnom prostredí.
Plán počíta s posilnením úlohy Európskej policajnej agentúry Europol či možnosťou sprístupniť v budúcnosti policajným orgánom časť šifrovanej komunikácie z mobilných aplikácií. Zatiaľ čo podľa komisie tieto nástroje polícia potrebuje napríklad pre efektívnejšie stíhanie terorizmu či detskej pornografie, kritici návrhu sa obávajú neprimeraných zásahov do súkromnej komunikácie Európanov.
Kybernetické útoky
Stratégiu nazvanú ProtectEÚ navrhla únijná exekutíva v čase, keď inštitúcie či firmy v európskych krajinách čelia rastúcemu počtu kybernetických útokov, ktorých stopy vedú do Ruska. Digitálny svet si ale osvojili aj organizované zločinecké skupiny; podľa údajov EK sa na digitálnu stopu spolieha 85 percent všetkých vyšetrovaní zločinov.
"Nepriateľom nečelíme na otvorených bojiskách, ale skrývajú sa v tieňoch nášho finančného systému a v temných zákutiach webu. Naša stratégia to musí vždy reflektovať," vyhlásil dnes pred europoslancami komisár pre vnútorné záležitosti Magnus Brunner.
Navrhovaná stratégia má posilniť Europol, ktorý by mal výrazne efektívnejšie ako teraz poskytovať svoje služby polícii jednotlivých členských krajín.
Policajní vyšetrovatelia by podľa Brunnera mali získať širšie možnosti napríklad pri operáciách v utajení či pri využívaní korunných svedkov. Súčasťou stratégie sú aj konkrétne plány týkajúce sa boja proti drogovej kriminalite či zneužívania detí. Komisia chce v jeho rámci predložiť aj návrhy posilňujúce ochranu detí pred online šikanovaním či radikalizáciou.
Ochrana súkromia
Silnejšiu úlohu by mala zohrávať aj pohraničná agentúra Únie Frontex, ktorá by podľa predstáv komisie mala v budúcnosti mať až 30-tiíx zamestnancov, čo je desaťnásobok súčasného počtu.
Zrejme najväčšia diskusia vyvoláva plán poskytnúť bezpečnostným orgánom širšie možnosti nazerať do šifrovanej komunikácie v telefónoch a ďalších zariadeniach.
Niektorí europoslanci dali dnes najavo obavy, aby plán neposilnil policajné právomoci na úkor súkromia obyvateľov. Podpredsedníčka EK Henna Virkkunenová ich ubezpečovala, že prístup polície k údajom z komunikácie bude vždy vyvážený s požiadavkami ochrany súkromia.
Konkrétne návrhy z predstaveného plánu budú práve europoslanci schvaľovať spoločne s členskými štátmi v najbližších mesiacoch a rokoch.