Krajne pravicový minister izraelskej vlády premiéra Benjamina Netanjahua dnes vyhlásil, že minulý rok bol "rekordný" čo do počtu demolácií "ilegálnych" arabských stavieb na Západnom brehu Jordánu.
Pri návšteve palestínskeho územia, ktoré Izrael vojensky okupuje od roku 1967, tiež zopakoval svoj záväzok chrániť a rozvíjať tamojšie židovské osady. Tie však väčšina svetového spoločenstva považuje za nelegálne. Informovali o tom agentúra AFP a spravodajský portál The Times of Israel.
Demolácia arabských stavieb
"V minulom roku bol prekonaný rekord v demolácii nelegálnych (podľa Izraela, pozn. red) arabských stavieb v Judei a Samaří, "vyhlásil Becalel Smotrič s odvolaním sa na biblické pomenovanie Západného brehu počas svojej cesty po regióne. Smotrič v sprievode ministra obrany Jisraele Kaca a čelných predstaviteľov izraelskej armády a civilnej správy navštívil tiež niektoré novouznané židovské osady na okupovanom území.
Smotrič, ktorý v jednej z osád sám býva, zastáva vo vláde post ministra financií. Momentálne však stojí - zrejme len krátkodobo - mimo kabinetkvôli sporom medzi dvoma nacionalistickými stranami, o ktoré sa Netanjahuova koaličná vláda opiera.
V spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnila Kacova kancelária, obaja politici tiež zdôraznili, že si neželajú, aby nad Západným brehom v budúcnosti "prevzala kontrolu" palestínska samospráva Mahmúda Abbása.
Ochrana osád
"Nevzdáme sa bezpečnosti osadníkov ani nedovolíme Abbásovi a palestínskej samospráve, aby použili nelegálnu výstavbu ako nástroj na vytvorenie strategickej hrozby proti osadám," uvádza sa vo vyhlásení. "Západný breh Jordánu je srdcom Izraela a my ho budeme chrániť všetkými prostriedkami," povedal Kac.
Smotrič vyhlásil, že od roku 1967 Západný breh nepoznal takú premenu, ako keď vláda teraz uznala za legálnu 28 nových obcí a "reguluje oblasti, ktoré boli predtým opomínané. "Osadníci nie sú občania druhej kategórie," uviedol Smotrič.
"Zaslúžia si rovnakú bezpečnosť ako všetci Izraelčania. Judea a Samaria sú vlasťou našich predkov, sme tu a tu tiež zostaneme, "dodal.
Izrael sa zmocnil Západného brehu Jordánu spolu s Pásmom Gazy a východným Jeruzalemom za šesťdňovej vojny roku 1967 a odvtedy Západný breh v rozpore s medzinárodným právom okupuje.
Palestínčania chcú všetky tieto územia pre svoj budúci štát a rast osád, ktorých Izrael na Západnom brehu vybudoval vyše stovku a v ktorých žije vyše pol milióna Židov s izraelským občianstvom, považujú za hlavnú prekážku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu.