Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová v pondelok opäť vyzvala Rusko, aby prejavilo dobrú vôľu a dohodlo sa na prímerí na Ukrajine. Informuje o tom agentúra Reuters.
„Vrátenie ukrajinských detí, ktoré boli deportované do Ruska či prepustenie vojnových zajatcov,“ uviedla Kallasová príklady dobrej vôle, ktoré by mohlo Rusko urobiť.
V prejave pred stretnutím európskych ministrov zahraničných vecí v Madride, na ktorom sa diskutuje o vojne na Ukrajine, vyzvala Spojené štáty na vyvinutie väčšieho tlaku na Kremeľ s cieľom ukončiť viac ako trojročnú vojnu.
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot medzitým poznamenal, že Rusko dlhuje Spojeným štátom jasnú odpoveď na otázku, či vôbec chce ísť mierovou cestou.
Americký prezident Donald Trump je podľa Reuters čoraz viac frustrovaný z nedostatočného posunu v úsilí o sprostredkovanie mierovej dohody.
Kyjev i Moskva dali v princípe najavo svoj súhlas s prímerím v Čiernom mori aj zastavením útokov na energetickú infraštruktúru nepriateľa, implementácia týchto prímerí je však podľa AFP naďalej nejasná a obe strany sa navzájom obviňujú zo snahy o ich zmarenie.
Francúzsko a Británia tiež pracujú a diskutujú o rozmiestnení mierových jednotiek na Ukrajine. Poľský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski v tejto súvislosti uviedol, že je na ukrajinskej vláde, aby rozhodla, kedy a či vôbec umožní vstup zahraničných vojsk na svoje územie. „Rusko predstavuje hrozbu pre celú Európu, preto by aj reakcia mala byť európska,“ zdôraznil ďalej.
V Madride sa stretli ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Talianska, Poľska, Španielska a Spojeného kráľovstva, aby rokovali o európskej obrannej spolupráci a budúcich plánoch na udržanie mieru na Ukrajine.
Na stretnutí sa zúčastnila aj Kallasová a eurokomisár pre obranu Andrius Kubilius. Ide o zoskupenie "Weimar+“, ktoré rozširuje pôvodné neformálne zoskupenie Poľska, Nemecka a Francúzska pod názvom Weimarský trojuholník.