Thajsko a Mjanmarsko dnes zasiahlo silné zemetrasenie. V Mjanmarsku hlásia najmenej 144 mŕtvych a vyše 730 zranených.
V Bangkoku sa zrútila stavba 30-poschodového mrakodrapu a thajský minister obrany Phumtham Wechachai podľa agentúry AP uviedol, že na mieste je 90 nezvestných a traja mŕtvi.
Americká geologická služba USGS považuje za veľmi pravdepodobné, že zemetrasenie si vyžiada vyše 1000 životov; so 34-percentnou pravdepodobnosťou ich môže byť viac ako 10-tisíc. USGS to uviedla na svojom webe. Otrasy mali silu 7,7 stupňa.
Zemetrasenie si v Mjanmarsku vyžiadalo najmenej 144 mŕtvych a vyše 730 zranených. Podľa agentúry Reuters to oznámil šéf tamojšej vojenskej junty Min Aun Hlain, ktorý zároveň upozornil, že počet obetí sa ešte zvýši.
Mjanmarsko doteraz informovalo o viac ako dvadsiatich mŕtvych. Správy z mnohých miest v krajine stále nie sú dostupné, preto sa očakáva, že skutočná bilancia obetí bude výrazne vyššia. Zo susedného Thajska medzitým po zemetrasení hlásia najmenej tri obete na životoch. Škody a zranených hlási aj Čína.
V Bangkoku sa zrútil mrakodrap
Otrasy boli zaznamenané okolo 13.30 h miestneho času (07.30 h SEČ). V Bangkoku zomreli najmenej traja robotníci v troskách rozostavanej tridsaťposchodovej budovy, ktorá sa pri zemetrasení zrútila. Záchranári zatiaľ našli sedem živých ľudí a po ďalších stále pátrajú, napísala agentúra AP.
Budova vo výstavbe, v ktorej sa mali nachádzať vládne kancelárie, sa nachádzala v severnej časti thajskej metropoly. Po zemetrasení z nej v priebehu niekoľkých sekúnd zostala len spleť trosiek a skrúteného kovu.
Médiá informovali, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v hlavnom meste núdzový stav, no túto informáciu poprel podpredseda vlády Anutin Čánvirakun. Podľa nových informácií však vedenie metropoly označilo mesto za oblasť postihnutú katastrofou, čo má uľahčiť prístup k núdzovej pomoci, píše AP.
V Bangkoku úrady evakuovali kancelárie a obchody a zastavili prevádzku niektorých liniek metra. Ministerstvo civilného letectva podľa Reuters oznámilo, že zemetrasenie v metropole nenarušilo leteckú prevádzku.
Širšia oblasť Bangkoku je domovom viac ako 17 miliónov ľudí, z ktorých mnohí žijú vo výškových bytovkách, pripomína AP.
Okrem hlavného mesta zaznamenali otrasy aj ľudia v centrálnej a severnej časti Thajska. "Počul som ten hluk, keď som spal doma, tak som v pyžame vybehol z budovy, čo najďalej to išlo," povedal agentúre AFP napríklad obyvateľ severothajského mesta Čchíengmaj.
Stav núdze v Mjanmarsku
Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Mjanmarsku pri vyše miliónovom meste Mandalay, ktoré leží zhruba 3,5 hodiny cesty autom severne od metropoly Neipyijto. Ohnisko otrasov ležalo desať kilometrov pod povrchom.
V nemocnici v mjanmarskom hlavnom meste Neipyijto zomrelo podľa AFP 20 ľudí na následky zranení, ktoré utrpeli počas zemetrasenia.
V centrálnej časti Mjanmarska prišli o život traja ľudia po tom, ako sa zrútila časť jednej z miestnych mešít, povedali agentúre Reuters svedkovia. Ďalší dvaja ľudia zahynuli po zrútení hotela v meste Aunban na juhu krajiny. Pod troskami zostalo dvadsať ľudí.
Na viacerých miestach zanechalo zemetrasenie škody na verejnej infraštruktúre. Vojenská junta vyhlásila stav núdze vo viacerých regiónoch vrátane metropoly Neipyijto a druhého najväčšieho mesta Mandalay.
Ľudia na facebooku zdieľali fotografie zachytávajúce poškodenie časti kráľovského paláca a niekoľkých budov. Neďaleko mesta sa tiež zrútil takmer storočný most, píše AP.
Škody a zranených hlási aj Čína
"Štát rýchlo vyhodnotí situáciu a začne so záchrannými akciami a humanitárnou pomocou," napísala junta na telegrame. Medzitým sľúbila Európska únia, že je pripravená poskytnúť Mjanmarsku pomoc, uviedla AFP. Situáciu v krajine podľa Reuters monitoruje úrad OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA).
Zemetrasenie zasiahlo na hraniciach s Mjanmarskom aj Čínu, konkrétne provincie Jun-nan a S‘-čchuan. Niekoľko budov sa zrútilo a úrady hlásia zranených. Presný počet nie je známy.
India v piatok uviedla, že je pripravená Mjanmarsku a Thajsku po zemetrasení „poskytnúť všetku možnú pomoc“.
„Modlíme sa za bezpečnosť všetkých,“ napísal na platforme X indický premiér Naréndra Módí.
Okrem Indie svoju pomoc Mjanmarsku a susednému Thajsku ponúklo v piatok aj Francúzsko, ktoré uviedlo, že jeho diplomatické priestory v Bangkoku boli evakuované.