Situácia s nákazou slintačky a krívačky, ktorú hlásia chovy v Maďarsku a na Slovensku, je podľa českého ministra pôdohospodárstva Marka Výborného vážna. Český minister to uviedol počas rokovania v Bruseli.
Výborný opätovne vyzval všetkých českých chovateľov hovädzieho dobytka, aby minimalizovali nebezpečenstvo zavlečenia nákazy do chovu a prijali prísne bezpečnostné pravidlá.
S ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom je Výborný v kontakte už do piatku, keď bol výskyt nákazy potvrdený v troch ohniskách na juhu Slovenska. Cez víkend si tiež telefonovali a Česko rozhodlo, že požičia susednej krajine mobilné bitúnky.
Slovensko sa podľa českého ministra od nedeľného rána zapojilo do núteného utratenia hospodárskych zvierat v jednom z dotknutých chovov. "Spolu s touto jednotkou tam máme dvoch veterinárov, ktorí toto zariadenie obsluhujú," dodal Výborný s tým, že ide o "štandardný proces v súlade so všetkými veterinárnymi pravidlami".
"Keď budeme zariadenie preberať späť do Českej republiky, tak na štátnej hranici bude v spolupráci s hasičským zborom vybudovaná veľmi precízna dekontaminačná stanica, kde dôjde k dezinfekcii a dekontaminácii ako osôb, tak všetkého materiálu," doplnil.
Všetci si podľa Výborného želajú, aby sa Slovensku podarilo nákazu eliminovať a nešírila sa ďalej. "Nákaza nie je nebezpečná pre človeka, ale, žiaľ, je úplne fatálna pre chovateľov nielen hovädzieho dobytka, ale všetkých prežúvavcov. A jej prenos je veľmi ľahký, "uviedol český minister. "Naozaj sa na Slovensko pravdepodobne dostala na vzdialenosť piatich kilometrov cez Dunaj a pravdepodobne vetrom, ako sa o tom špekuluje," dodal.
V Českej republike platia kvôli nákaze v susednej krajine mimoriadne veterinárne opatrenia. "Znovu vyzývam všetkých chovateľov hovädzieho dobytka, aby si aj nad rámec týchto opatrení sami svojimi internými predpismi vytvorili podmienky pre minimalizáciu akéhokoľvek nebezpečenstva zavlečenia nákazy do svojho chovu," uviedol český minister.
Je podľa neho najmä dôležité nepustiť do chovu nikoho, kto sa v posledných 21 dňoch pohyboval v Maďarsku alebo na Slovensku. Týka sa to aj techniky, vozidiel či mliekarenských vozidiel, podotkol.
Na štátnej hranici medzi Českom a Slovenskom prebiehajú náhodné kontroly. Podľa ministra sa zameriavajú najmä na to, či do Českej republiky nemieria žiadne hospodárske zvieratá práve zo Slovenska či Maďarska. "Rovnako tak je zakázaný dovoz potravín živočíšneho pôvodu. Snažíme sa skutočne minimalizovať nebezpečenstvo zavlečenia nákazy do Českej republiky," doplnil Výborný.