Severské a pobaltské krajiny sa dnes zaviazali zvýšiť svoju vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá sa už tri roky bráni ruskej invázii. Oznámenie prichádza v čase, keď sú vedúci predstavitelia týchto krajín spolu s ďalšími európskymi lídrami v Kyjeve na stretnutí, ktoré zorganizoval v deň tretieho výročia napadnutia svojej krajiny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
O spoločnom vyhlásení severských a pobaltských štátov informuje agentúra AFP.
Táto skupina krajín sa zaviazala poskytnúť Ukrajine ďalšiu podporu, najmä v podobe "vybavenia a výcviku pre vojenskú jednotku veľkosti brigády" a investíciami do ukrajinského obranného priemyslu.
Dopad vojny
Podľa nórskej vlády by sa brigáda, ktorú krajiny pomôžu vyzbrojiť a vycvičiť, mala skladať z 3000 až 5000 vojakov. "Výsledok vojny bude mať zásadný a trvalý vplyv na európsku a transatlantickú bezpečnosť," uviedli v spoločnom vyhlásení prezidenti Fínska, Litvy, Lotyšska a Ukrajiny a premiéri Dánska, Estónska, Islandu, Nórska a Švédska.
Vo vyhlásení Nórsko uviedlo, že plánuje investovať 3,5 miliardy nórskych korún na nákupy pre ukrajinský obranný priemysel. Ďalších 600 miliónov nórskych korún bude vyčlenených na nákup dronov a vývoj technológie bezpilotných lietadiel pre Ukrajinu.
Dánsko oznámilo vojenskú pomoc Ukrajine vo výške dvoch miliárd dánskych korún. "Musíme Ukrajine zaistiť čo najsilnejšiu pozíciu," uviedla dánska premiérka Mette Frederiksenová. V nedeľu Dánsko tiež prisľúbilo 405 miliónov dánskych korún na humanitárnu pomoc a obnovu vojnou zničenej Ukrajiny.
Švédska vláda zase poskytne Kyjevu 1,2 miliardy švédskych korún na financovanie nákupu systémov protivzdušnej obrany, vrátane protilietadlových systémov RBS-70 a Tridon Mk2 švédskej konštrukcie, informuje dnes AFP.
Estónsko, krajina s 1,3 milióna obyvateľov, sa chystá zvýšiť svoju pomoc Ukrajine o 25 percent oproti pôvodnému plánu. "Okrem toho Estónsko už prisľúbilo pomoc vo výške 100 miliónov eur od estónskeho obranného priemyslu," uviedol vo vyhlásení estónsky premiér Kristen Michal.
Obranné vybavenie
Lotyšský minister obrany Andris Sprúds tiež uviedol, že jeho krajina tento rok dodá Ukrajine obrnené transportéry lotyšskej výroby, bezpilotné lietadlá a ďalšie vybavenie. "Budeme pokračovať v príprave ukrajinských jednotiek na našich vojenských základniach," povedal Sprúds a zdôraznil, že "za posledné tri roky Lotyšsko investovalo do vojenskej podpory Ukrajiny pol miliardy eur".
Vrcholní predstavitelia mnohých európskych krajín, Turecka či Kanady dnes vyjadrili podporu Ukrajine, ktorá sa už tri roky bráni ruskej invázii. Pri stretnutí v Kyjeve, ktoré Zelenskyj zorganizoval v deň tretieho výročia napadnutia svojej krajiny, hovorili o nutnosti zachovať územnú celistvosť a suverenitu Ukrajiny a dohodnúť s Ruskom mier, ktorý bude rešpektovať záujmy Kyjeva.
Do ukrajinskej metropoly prišli šéfovia inštitúcií Európskej únie a prezidenti či premiéri Kanady, Dánska, Španielska, Nórska, Švédska, Fínska, Litvy, Lotyšska a Estónska.
Zelenskyj si od stretnutia s vodcami spojeneckých krajín v Kyjeve sľubuje, že sa stane "bodom obratu" v čase, keď sa Kyjev a jeho partneri snažia zmobilizovať tvárou v tvár nepriateľskej rétorike amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý chce vyjednať mierovú dohodu s Ruskom, uviedla skôr agentúra AFP.