Státisíce vysídlených Palestínčanov sa chystajú vrátiť na sever Pásma Gazy v súlade s harmonogramom dohody o prímerí medzi Izraelom a palestínskym Hamásom.
Zničené domy
Na otvorenom priestranstve obklopenom vybombardovanými budovami začala skupina mužov stavať rady bielych stanov. Budú v nich prebývať palestínske rodiny, ktoré sa v sobotu chystajú vrátiť na sever úzkeho pobrežného pásu. Ich návrat má nasledovať po prepustení druhej várky izraelských rukojemníkov Hamásom výmenou za desiatky Palestínčanov väznených Izraelom.
"Je toto stan, o ktorom sme snívali? Bude sa do neho musieť vojsť desať ľudí. Stan je pre moje deti, ktoré prídu z juhu. Je to snáď adekvátny priestor?" pýtal sa Váil Džundíja. Muž pripravoval prístrešok pre svoje deti, ktoré sa majú vrátiť z oblasti Mavásí na juhu krajiny, kde vojnu prečkali.
"V sobotu sa ľudia vrátia z juhu a zaplavia (mesto) Gazu. Kam ideš? Do tohto tábora sa zmestí 100 alebo 200 ľudí. Z juhu ich príde 1,5 milióna, "povedal Džundíja agentúre Reuters.
Hamas dnes vo vyhlásení oznámil, že návrat vysídlených rodín začne po zavŕšení sobotňajšej výmeny izraelských rukojemníkov za palestínskych väzňov a stiahnutí izraelských síl z pobrežnej cesty na severe pásma. Očakáva sa, že v sobotu budú Izraelu odovzdaní najmenej štyria rukojemníci.
Kontrolné stanovištia
Ľudia sa budú môcť vrátiť niekoľko kilometrov pešo po pobrežnej ceste k okraji severnej oblasti, odkiaľ sa môžu nechať zviezť vozidlami, ktoré budú prehľadávané na kontrolných stanovištiach. Ľudia, ktorí sa vracajú, pri sebe nesmú mať zbrane, uviedol Hamás.
Hovorca Hamasu Samí Abú Zahrí uviedol, že hnutie je v kontakte s viacerými arabskými a medzinárodnými stranami, ktoré budú asistovať s návratom a humanitárnou pomocou, vrátane stanov. Povedal, že Hamas, ktorý v enkláve vládne, okamžite začne práce na oprave nie úplne zničených domov.
Džabálíja je najväčším z ôsmich historických utečeneckých táborov v Pásme Gazy, ktorý bol v posledných troch mesiacoch stredobodom izraelskej útočnej kampane. Mnohí obyvatelia sa sem vrátili do svojich zničených domovov a teraz rozdeľujú malé ohne v snahe utiecť chladu.
Závislosť od ohňa
"Nemôžeme nájsť prikrývky, ktoré by naše deti zahrievali. Celú noc sme závislí od ohňa. Chceli by sme na zakladanie ohňa mať drevo. Používame plasty, čo spôsobuje choroby," povedal Muhammad Badr, otec desiatich detí.
Jeho žena Umm uviedla, že nemôže uveriť úplnej skaze všade okolo. "Nič tu nezostalo, po uliciach sa nedá chodiť. Domy sa zrútili jeden na druhý. Človek sa stratí a nevie, či je to jeho dom alebo nie, "povedala Umm a dodala, že v uliciach je cítiť pach tiel mŕtvych.
Dohoda o prímerí nadobudla platnosť 19. januára ráno a pozastavila vojnu v Pásme Gazy, ktorá sa začala 7. októbra 2023 teroristickým útokom Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín na juh Izraela. Útočníci pritom zabili na 1200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších zhruba 250 ľudí uniesli do pobrežného pásma ako zajatcov.
Izraelská armáda následne začala ofenzívu, počas ktorej zabila viac ako 47-tisíc Palestínčanov, prevažne žien a detí. Bilancia nezahŕňa tisíce obetí izraelských úderov z predchádzajúcich týždňov a mesiacov pochovaných pod troskami budov, po ktorých sa stále pátra.
Kvôli bojom muselo odísť z domovov asi 1,9 milióna obyvateľov, teda približne 90 percent populácie tohto územia, uvádzajú údaje OSN.