TASR/AP
StoryEditor

Rusko neprišlo na pojednávanie súdu v Haagu, kde Ukrajina požaduje zastavenie invázie

07.03.2022, 10:40
Autor:
ČTKČTK
Kyjev žiada súd, aby Rusku prikázal "okamžite zastaviť vojenské operácie, ktorých uvádzaným účelom a cieľom je zabránenie údajnej genocíde a jej potrestanie" v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny.

Zástupcovia Ruska sa nedostavili na dnešné rokovanie Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, na ktorom Ukrajina požaduje od najvyššej súdnej inštancie OSN príkaz prerušiť ruskú inváziu. Kreslá v súdnej sieni vyhradené pre ruskú delegáciu ostali prázdne a predsedajúci sudca Joan Donoghue povedal, že ľutuje ruské rozhodnutie nezúčastniť sa rokovaní.

"Rusko musí byť zastavené a tento súd musí v jeho zastavení zohrať svoju úlohu," povedal na úvod ukrajinský zástupca Anton Korynevyč. Súd bude rokovať dva dni, dnes svoje argumenty prednesie Ukrajina a Rusko má v utorok príležitosť odpovedať.

​Kyjev súd žiada, aby Rusku prikázal "okamžite zastaviť vojenské operácie, ktorých uvádzaným účelom a cieľom je zabránenie údajnej genocíde a jej potrestanie" v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny.

Rusko opakovane tvrdí, že Ukrajina utláča rusky hovoriace obyvateľstvo Donbasu a ruský prezident Vladimir Putin pri oznamovaní invázie na Ukrajinu hovoril o "genocíde", čo však zahraniční činitelia aj pozorovatelia odmietajú ako nepatričné.

Kyjev svoju sťažnosť opiera o Dohovor OSN o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948, ktorý Rusko a Ukrajina ratifikovali a ktorý umožňuje štátom prerokovať svoje nezhody pred Medzinárodným súdnym dvorom.

Kyjev argumentuje tým, že tvrdenie o genocíde je vymyslené. Súd by vo veci mohol rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní, aj keby však Rusku prikázal zastaviť útok na Ukrajinu, Moskva sa podľa expertov verdiktom takmer určite nebude riadiť.

Tribunál potom môže v prípade neuposlúchnutia svojho rozhodnutia vec odovzdať Bezpečnostnej rade OSN, tam má však Rusko právo veta a akúkoľvek rezolúciu namierenú proti Moskve tak môže zablokovať.

Dnešné a utorkové vypočutie však dáva Ukrajine k dispozícii ďalšiu význačnú platformu, na ktorej môže vyjadriť nesúhlas s postupom Moskvy. "Myslím, že je to súčasť celkovej diplomatickej stratégie, ktorej cieľom je vyvinúť čo najväčší nátlak na Rusko," povedal agentúre AP Terry Gill, profesor vojenského práva z Amsterdamskej univerzity.

01 - Modified: 2024-04-22 16:16:54 - Feat.: - Title: Ruský súd odsúdil hovorcu spoločnosti Meta v neprítomnosti na 6 rokov väzenia 02 - Modified: 2024-04-22 13:06:24 - Feat.: - Title: Rusko a Čína vo vzájomnom obchode takmer prestali používať dolár, vyhlásil Lavrov 03 - Modified: 2024-04-22 12:42:03 - Feat.: - Title: Moskovčan dostal za interview pre Rádio Sloboda päť rokov verejnoprospešných prác 04 - Modified: 2024-04-22 12:33:59 - Feat.: - Title: Nový balík pomoci pre Ukrajinu nezmení situáciu na fronte, tvrdí Kremeľ 05 - Modified: 2024-04-22 11:28:01 - Feat.: - Title: Ak budú v Poľsku jadrové zbrane, Rusko prijme všetky potrebné opatrenia, vyhlásil Putinov hovorca
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. apríl 2024 06:11