Slovenské tenistky nepostúpili na finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej. V kvalifikačnom dueli C-skupiny prehrali na harde v bratislavskom NTC s USA 1:2. O rozhodujúci druhý bod pre americké farby sa postarala Bernarda Perová, keď v zápase tímových jednotiek zdolala Rebeccu Šramkovú 7:6 (2), 7:5.
V záverečnej štvorhre sa premiérovo v súťaži predstavila Mia Pohánková, spoločne s Terezou Mihalíkovou viedli nad párom Asia Muhammadová, Desirae Krawczyková 3:0 v prvom sete, keď súperky skrečovali.
Od zavedenia nového formátu súťaže sa Slovenky predstavili na finálovom turnaji trikrát. V roku 2021 v Prahe i v novembri 2022 v Glasgowe im tesne ušiel postup do semifinále.
Vlani sa v Malage prebojovali až do finále prestížnej tímovej súťaže, v ktorom však nestačili na Taliansko 0:2. Na ceste do boja o trofej postupne vyradili USA, Austráliu i Veľkú Britániu. Medzi najlepšími chýbali v roku 2023.
Jamrichová vs. Baptisteová
Renáta Jamrichová na harde v bratislavskom NTC podľahla v úvodnej dvojhre Hailey Baptisteovej 3:6, 4:6. V úvode duelu si obe tenistky suverénne držali servis. Prvý brejkbal si vypracovala v piatom geme Jamrichová, no Američanka ho vymazala esom. Baptisteová si vzápätí vypracovala dve šance pri podaní Slovenky a druhú využila. Výhodu z rúk už nepustila a v deviatej hre pri vlastnom servise premenila piaty setbal.
Na začiatku druhého dejstva Jamrichová po viacerých chybách prišla o podanie a prehrávala 0:2. Sedemnásťročná Slovenka sa nevedela vyrovnať s nátlakovou hrou súperky od základnej čiary. Na returne jej Američanka v tomto sete neponúkla ani jeden brejkbal.
Baptisteová potvrdila podľa rebríčka úlohu favoritky a vybojovala pre svoj tím prvý bod. V desiatom geme pri vlastnom servise premenila hneď prvý mečbal.
Po zápase sa Renáta Jamrichová vyjadrila, že z jej strany to bol vcelku dobrý výkon. „Najväčšia moja slabina bol určite return, ktorý bol kľúčový v zápase. Gemy na jej servise boli v druhom sete veľmi hladké. Ťažko som sa dostávala k brejkbalom a vôbec výmenám na jej podaní. Dobre mixovali servis, bol rýchly a nevedela som dostať do hry. To bol najväčší faktor, prečo som prehrala,“ uviedla Jamrichová a dodala k nominácii: „Určite som cítila zodpovednosť. Som rada, že baby a kapitán mi dôverujú. Dúfam, že to tak zostane aj po takýchto dueloch. Teší ma, koľko ľudí nás prišlo podporiť.“
Šramková vs. Perová
O rozhodujúci druhý bod pre americké farby sa postarala Bernarda Perová, ktorá v zápase tímových jednotiek zdolala Rebeccu Šramkovú 7:6 (2), 7:5.
Slovenka mohla brejknúť súperku hneď v prvej hre, ale Američanka si podanie udržala. Obe si držali servis až do deviatej hry, keď Perová premenila šancu a podávala na ukončenie setu.
Singlová jednotka USA to aj pod tlakom domáceho publika nezvládla a za stavu 5:5 sa začínalo odznova. Šramková opäť brejkla Perovú, ktorá však vzápätí kontrovala a v tabrejku bola úspešnejšia.
Aj druhé dejstvo prinieslo vyrovnané výmeny od základnej čiary. Šramková v nich bola presnejšia, dvakrát brejkla Američanku a viedla už 4:0. Perová si jedno podanie vzala späť a dostala domácu tenistku pod tlak. Slovenka za stavu 5:3 prišla o servis a súperka vyrovnala. Američanka prevzala kontrolu nad duelom, opäť brejkla Šramkovú a výhodu už z rúk nepustila.
„Bol to tesný, vyrovnaný zápas. Bohužiaľ, dvakrát som nevyužila podávanie na víťazstvo v sete. Je to pre nás veľmi smutný koniec. Myslím si, že som neodohrala úplne zlý zápas, ale súperka hrala výborne. Američanky si to za dnes zaslúžia. Perová v druhom sete prestala robiť chyby a mne akoby došli sily. Prejavilo sa to najmä na servise, kde som nedokázala urobiť body. Je vždy krásne hrať doma, bohužiaľ, fanúšikom sme nepriniesli víťazstvo,“ povedala Šramková pre STVR.
Slovenky sú finalistky uplynulého ročníka súťaže, keď v Malage až vo finále podľahli Taliansku. S Američankami sa v PBJK stretli dvakrát a mali priaznivú bilanciu 2:0.
USA upravili bilanciu
Po kvalifikačnom dueli C-skupiny Američanky upravili vzájomnú bilanciu so Slovenkami na 1:2. Slovenský tím čakajú v novembri barážové stretnutia. Hrať sa bude od 10. novembra v siedmich trojčlenných skupinách a víťaz postúpi do kvalifikácie pre ďalší ročník.
Na finálový turnaj v čínskom Šen-čene (16.-21. septembra) postúpilo šesť víťazov kvalifikačných podujatí. Istú účasť mali domáca Čína, Talianky ako obhajkyne prvenstva. Z kvalifikácie si ju zo „slovenskej“ C-skupiny vybojovali USA a miestenku získali Japonsko, Španielsko, Kazachstan, Ukrajina a Veľká Británia.
Tretím účastníkom bratislavskej skupiny bolo Dánsko, ktoré prehralo so Slovenskom aj USA 0:3 a skončilo posledné v „céčku“. Severanky pricestovali s mladým tímom, pre zranenie im chýbala tímová jednotka Clara Tausonová.