Historický úspech! Hádzanári postúpili na ME

20.06.2005, 00:00

Slovenskí hádzanári sa v sobotu podvečer pod vedením trénera Petra Hatalčíka postarali o najväčší úspech na reprezentačnej scéne v samostatnej histórii. V odvetnom súboji play-off zvíťazili nad Rakúskom 31:24, čím si zabezpečili postup na ME 2006! Tie sa uskutočnia od 26. januára do 5. februára vo Švajčiarsku a prvýkrát od rozdelenia Česko-Slovenska budú na vrcholnom šampionáte štartovať aj naši reprezentanti. Slováci sa o postup na svetový či európsky šampionát pokúšali aj v predchádzajúcich kvalifikáciách, ale vždy stroskotali na silnejšom protivníkovi. Tento rok sa pri žrebe na nás konečne usmialo šťastie a tím Petra Hatalčíka dostal v play-off prijateľného súpera -- Rakúsko.
Slováci síce v prvom súboji predviedli na rakúskej pôde katastrofálny výkon a po prehre 19:25 nastupovali do košickej odvety s malou dušičkou. Slovenské mužstvo sa aj v odvete presadzovalo proti Rakúšanom veľmi ťažko. Prvý polčas sme síce vyhrali 16:12, ale po prestávke všetko nasvedčovalo tomu, že do Švajčiarska pocestujú Rakúšania. Náš súper totiž dokázal v 42. minúte znížiť sľubný polčasový náskok iba na rozdiel jedného gólu 19:18 a nervozita na našej strane sa začala stupňovať. Tréner Hatalčík však nespanikáril a odhodlal sa k dvom riskantným krokom. Na brankárskom poste vymenil Štochla za Pramuka a navyše na súpera nasadil dvojnásobnú osobku. Tieto zmeny Rakúšanov totálne vyviedli z rytmu a tí v priebehu siedmich minút inkasovali osem gólov v rade! Slovensko zrazu viedlo 29:19 a postupovalo do Švajčiarska. Lenže súper v závere vstal z mŕtvych a znížil na 30:24. Dve minúty pred koncom premenil dôležitú ,,sedmičku" Polakovič a ako sa neskôr ukázalo, tento gól bol napokon postupujúci. V hektickom závere sa ešte dvomi zákrokmi blysol brankár Štochl, ktorý tak udržal postupový výsledok. "Som šťastný, že sme dokázali postúpiť do Švajčiarska. Bol to najťažší zápas, ktorý som vo svojej kariére zažil," priznal po zápase tréner Peter Hatalčík.
VÝSLEDOK
SR -- Rakúsko 31:24 (16:12)
, prvý zápas 19:25 -- na ME postúpilo Slovensko. Zostava a body SR: Štochl, Pramuk -- Antl 8/4, T. Straňovský 4, Polakovič 3/1, Demovič 2, Valo 4, Kukučka 5, Tabačko 2, Tumidalský 1, Jančo 1, Pavol Jano 1, Hlavtúr, Kolesár.
Ďalšie stretnutia play-off: Francúzsko -- Izrael 28:19, prvý zápas 35:18 -- postupuje Francúzsko, Bielorusko -- Island 31:34, prvý zápas 24:33 -- postupuje Island, Maďarsko -- Macedónsko 36:25, prvý zápas 32:29 -- postupuje Maďarsko

01 - Modified: 2003-01-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Slovensko ako zlý príklad
07. máj 2024 13:42