Koalícia príde s vlastným návrhom v súvislosti s platom poslancov Národnej rady, jednou z možností je aj tzv. zmrazovanie platov. Novinárom to v utorok povedal predseda poslaneckého klubu strany Hlas-SD Róbert Puci.
„My sa ako koalícia na tomto stretnutí nezúčastníme,“ povedal Puci s tým, že koaliční poslanci o téme zmrazovania platov diskutovali a prídu s vlastným návrhom. Nekonkretizoval, ako by mal vyzerať.
Opozícia podľa neho len čaká na diskusiu. „Pokiaľ viem, ani oni nemajú vlastný návrh, len chcú o tom diskutovať, či sa to dá robiť a akým spôsobom by sa to možno dalo robiť,“ povedal. Pripomenul, že téma znižovania platov poslancov bola „vlajková loď“ minulej vládnej koalície, no nakoniec z toho nebolo nič.
Puci nevidí problém v tom, že poslanci v úvode roka zasadali len minimálne. „Kto chce, pracuje, aj keď nie je schôdza,“ povedal s tým, že podľa zákona Národná rada SR zasadá stále. Poslanci podľa neho nesedia zo založenými rukami, keď nie je schôdza.
Opozičné PS v utorok zorganizovalo rokovanie šéfov klubov na tému zmrazovania platov. Už skôr hnutie vyzvalo predsedu parlamentu Richarda Rašiho (Hlas-SD), aby sa zasadil za ich zmrazenie.
Zastavenie ich rastu považuje PS za gesto solidarity v čase konsolidácie. V parlamente je aj návrh hnutia Slovensko, ktorý hovorí o zmrazení poslancov, ich asistentov aj prezidenta. Ostať by im mal plat vo výške určenej v roku 2024.
Poslanec má nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok. Plat poslanca NR SR bol v roku 2024 určený vo výške 4 076 eur. K platu sa ešte pridávajú paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného.
Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2 574 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 3003 eur. Plat poslanca na rok 2025 sa podľa Kancelárie Národnej rady vypočíta v priebehu apríla, keď Eurostat zverejní podiel schodku rozpočtu verejnej správy a hrubého domáceho produktu Slovenska za minulý rok.