StoryEditor

Vláda sa bude zaoberať prioritami zahraničnej politiky. Má uzavrieť aj dohodu s Európskou vesmírnou agentúrou

01.03.2023, 07:11
Autor:
TASRTASR

Ministri chcú rovnako udržať a posilniť európsku a transatlantickú jednotu.

Vládny kabinet má uzavrieť s Európskou vesmírnou agentúrou ESA dohodu o výmene a vzájomnej ochrane utajovaných skutočností. O návrhu Národného bezpečnostného úradu bude v stredu rokovať vláda.

Ministri sa majú zaoberať zahraničnou a európskou politikou Slovenska v tomto roku, prioritou má byť pomoc Ukrajine. Chcú tiež udržať a posilniť európsku a transatlantickú jednotu.

Kabinet Eduard Hegera (OĽANO) má riešiť návrh, aby sa balík financií v Pláne obnovy a odolnosti mohol zvýšiť o viac ako 36 miliónov eur. Prostriedky sa presunú z pobrexitovej adaptačnej rezervy, z ktorej Ministerstvo hospodárstva už dostalo uhradených 19,89 milióna eur. Žiadosť o presun finančného príspevku z pobrexitovej adaptačnej rezervy musí Slovensko poslať Európskej komisii najneskôr v stredu.

Ministerstvo obrany tiež predložilo informáciu o Národnom pláne vykonávania účasti Slovenska v Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie 2023.

Vyplýva z nej, že Slovensko darovalo v minulom roku vojenskú techniku a muníciu za 168 miliónov eur, čím si vytvorila nedostatky v spôsobilostiach. Tie boli čiastočne kompenzované v spolupráci s členskými štátmi Európskej únie a odstránia sa modernizačnými projektami financovanými z investičných výdavkov v oblasti obrany

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 19:54