StoryEditor

Izrael a Palestínčania prisľúbili zabrániť ďalšiemu násiliu

26.02.2023, 19:02
Autor:
TASRTASR

Jordánska štátna televízia uviedla, že stretnutie venované situácii na palestínskych územiach bolo prvým svojho druhu za niekoľko rokov.

Predstavitelia Izraela a Palestínčanov v nedeľu po zriedkavých rozhovoroch v Jordánsku prisľúbili, že sa budú snažiť zabrániť ďalšiemu násiliu, ktoré sa tento rok vystupňovalo. Počas rokovaní izraelská vláda oznámila, že palestínsky útočník zabil v Predjordánsku dvoch Izraelčanov. TASR informácie prevzala od agentúra AFP.

Po "dôkladných a úprimných rozhovoroch", na ktorých sa zúčastnili aj zástupcovia Egypta a USA, palestínska a izraelská strana "potvrdili potrebu zaviazať sa k deeskalácii a zabrániť ďalšiemu násiliu", uvádza sa v spoločnom vyhlásení po schôdzke v meste Akaba.

Jordánska štátna televízia uviedla, že stretnutie venované situácii na palestínskych územiach bolo prvým svojho druhu za niekoľko rokov.

Izraelský vládny predstaviteľ pod podmienkou anonymity povedal, že v delegácii boli poradca pre národnú bezpečnosť Cachi Hanegbi a riaditeľ spravodajskej službe Šin bet Ronen Bar.

Podľa zdrojov oboznámených so stretnutím sa na ňom mal zúčastniť aj šéf palestínskeho spravodajstva Madžíd Faradž. Prítomní boli tiež koordinátor americkej Rady pre národnú bezpečnosť pre Blízky východ a severnú Afriku Brett McGurk i bezpečnostní činitelia z Jordánska a Egypta.

V záverečnom vyhlásení sa píše, že izraelská vláda a palestínska samospráva "potvrdzujú spoločnú pripravenosť a záväzok okamžite konať s cieľom zastaviť jednostranné opatrenia na obdobie troch až šiestich mesiacov".

Izrael podľa dokumentu na štyri mesiace zastaví diskusie o vytvorení nových "osadníckych jednotiek" na palestínskych územiach a šesť mesiacov nebude legalizovať neoficiálne osady.

Správy o rozhodnutí palestínskeho vedenia zúčastniť sa na rozhovoroch v Akabe vyvolali kritiku ďalších palestínskych skupín vrátane Islamského džihádu a hnutia Hamas. Hnutie Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása však účasť odôvodnilo želaním ukončiť krviprelievanie.

01 - Modified: 2023-05-24 07:14:45 - Feat.: - Title: Izraelský parlament schválil rozpočet na tento a budúci rok 02 - Modified: 2023-05-23 09:52:22 - Feat.: - Title: Izraelský premiér dostal od Spojených arabských emirátov pozvanie na konferenciu COP28 do Dubaja 03 - Modified: 2023-05-23 08:15:05 - Feat.: - Title: Izraelčania zničili na Západnom brehu Jordánu dom, kde žil útočník z Tel Avivu 04 - Modified: 2023-05-22 19:06:56 - Feat.: - Title: Izrael obvinil Irán z toho, že mení komerčné lode na odpaľovacie zariadenia pre rakety 05 - Modified: 2023-05-22 06:32:50 - Feat.: - Title: Pri izraelskej razii v utečeneckom tábore zomreli traja Palestínčania
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
28. máj 2023 18:16