StoryEditor

Nerozhodnosť ohľadne tankov zabíja viac našich ľudí, znie z Kyjeva

21.01.2023, 12:46
Autor:
TASRTASR

"Každý jeden deň omeškania je smrťou Ukrajincov. Myslite rýchlejšie," vyzval západné štáty Mychajlo Podoľak.

Opatrnosť a pomalé rozhodovanie v súvislosti s dodaním tankov typu Leopard 2 Ukrajine stojí životy ľudí, uviedol v sobotu poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Podoľak na sociálnej sieti Twitter vyjadril svoju frustráciu v súvislosti s "globálnou nerozhodnosťou" nad dodávkami zbraní Ukrajine.

"Tak či tak pomôžete Ukrajine potrebnými zbraňami a uvedomíte si, že neexistuje iná možnosť na ukončenie vojny okrem porážky (Ruska)," napísal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Dnešná nerozhodnosť však zabíja viac našich ľudí. Každý jeden deň omeškania je smrťou Ukrajincov. Myslite rýchlejšie," vyzval.

Podoľakove vyjadrenia prišli po vyhlásení amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý v noci na sobotu uviedol, že "Ukrajina dostane všetku pomoc, ktorú potrebuje". Biden tak reagoval na otázku, či podporuje Poľsko v súvislosti s vyslaním tankov Leopard 2 Ukrajine.

Vývozné povolenie na tanky nemeckej výroby Leopard 2 udeľuje Berlín. Krajiny, ktoré ich majú vo výzbroji, preto potrebujú jeho súhlas, ak sa rozhodnú poskytnúť ich inému štátu. Berlín s vyslaním týchto tankov Ukrajine stále váha.

Niektoré krajiny sa možno rozhodnú poslať svoje tanky Leopard 2 na Ukrajinu bez ohľadu na to, či dostanú povolenie od Berlína alebo nie. Poľský premiér Mateusz Morawiecki už naznačil, že jeho vláda tento krok zrejme urobí.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 13:49