StoryEditor

Zeman odvolil v českých Lánoch, želá si prezidenta so skúsenosťami

13.01.2023, 15:17
Autor:
TASRTASR

Po skončení svojho funkčného obdobia v marci sa Miloš Zeman chce venovať čítaniu kníh. Dúfa pritom, že sa dožije aspoň osemdesiatky. Poznamenal, že to sú ešte dva roky a dovtedy iste nejaké ďalšie knihy dostane.

Budúci český prezident by mal mať predovšetkým veľké politické skúsenosti, pretože človek, ktorý v politike iba začína, je rizikom pre občanov aj sám pre seba. Po vhodení hlasovacieho lístka v prvom kole českých prezidentských volieb na základnej škole v Lánoch to povedal odchádzajúci prezident Miloš Zeman, informuje TASR.

Zeman naznačil, že touto charakteristikou už prezradil, koho volil. V poslednej televíznej debate pred voľbami vo štvrtok večer, na ktorej sa zúčastnili traja najväčší favoriti volieb, vyčítal expremiér Andrej Babiš nedostatok politických skúseností obom svojim hlavným rivalom – generálovi Petrovi Pavlovi i bývalej rektorke Mendelovej univerzity v Brne Danuši Nerudovej.

Podľa Zemana človek bez skúseností by do prezidentského úradu priniesol síce niečo nové a zaujímavé, ale "iba v tom zmysle, ako keď v matematike existujú záporné čísla, a my potrebujeme čísla kladné".

Priama voľba prezidenta je podľa Zemana zásadná z viacerých dôvodov, uviedol dva. "Občania sú vtiahnutí do politiky v dobrom slova zmysle: musia premýšľať, komu dajú svoj hlas, a keď sa tohto práva vzdajú, kapitulujú," uviedol.

image

Boj o Pražský hrad sa začal. V Česku sa otvorili volebné miestnosti, občania si vyberajú novú hlavu štátu

Nazdáva sa tiež, že v priamej prezidentskej voľbe – oproti parlamentnej – nemôžu existovať intrigy. "Vo voľbách v parlamente som to sám zažil – sú plné intríg medzi 281 poslancami a senátormi. Predstava, že by intrigovalo niekoľko miliónov občanov, je prakticky nemožná," vysvetlil.

V Česku sa prezident volí priamo iba tretíkrát, v oboch predchádzajúcich priamych voľbách zvíťazil Zeman.

Po volebnom akte v Lánoch tiež poukázal na to, že volebná účasť v prezidentských voľbách doteraz presahovala 60 percent. Prirovnal to k 19-percentnej účasti v senátnych voľbách, čo podľa neho zároveň slúži ako argument, že Senát je "zbytočný a drahý".

Svojmu nástupcovi želá, "aby nebol – slovami Václava Havla – automatom na podpisy a ceremoniárom, ktorý každému uhne a každému vyhovie". Zeman je presvedčený, že by to, naopak, mal byť aktívny politik, ktorý dokáže presadiť svoj názor.

Po skončení svojho funkčného obdobia v marci sa Zeman chce venovať čítaniu kníh. Dúfa pritom, že sa dožije aspoň osemdesiatky. Poznamenal, že to sú ešte dva roky a dovtedy iste nejaké ďalšie knihy dostane.

01 - Modified: 2023-05-08 11:19:56 - Feat.: - Title: Pavel vymenoval šéfa bezpečnostnej služby do hodnosti generála, Zeman to sedemkrát odmietol 02 - Modified: 2023-04-15 05:29:00 - Feat.: - Title: Zemanovo prezidentovanie bolo nedôstojné, myslia si tri štvrtiny Čechov 03 - Modified: 2023-03-14 22:44:20 - Feat.: - Title: Ošetrovanie Zemana stálo od novembra 2021 vyše 2,8 milióna českých korún 04 - Modified: 2023-03-04 06:32:00 - Feat.: - Title: Zeman si po odchode z funkcie zriadi kanceláriu, asistentkou bude manželka 05 - Modified: 2023-02-24 16:06:27 - Feat.: - Title: Nežijeme v ľahkej dobe, musíme byť statoční ako ukrajinský ľud, povedal český prezident Miloš Zeman
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 04:40