StoryEditor

V Bratislave bola spustená kampaň "Kanál nie je smetisko", zameriava sa najmä na deti

22.10.2022, 19:05
Autor:
TASRTASR

Bratislavská vodárenská spoločnosť pripomína, že do toalety ani kuchynskej výlevky by sa nemali vylievať alebo vyhadzovať zvyšky jedál či kuchynské oleje. Zachytávajú sa na stenách kanalizácie a spôsobujú jej upchávanie.

Bratislavská vodárenská spoločnosť spustila kampaň Kanál nie je smetisko. Komunikuje ňou problematiku znečistenia kanalizácie vecami, ktoré do nej nepatria. Cielená je najmä na deti v predškolskom veku a na žiakov prvého stupňa základných škôl. Pre TASR to uviedol hovorca spoločnosti Peter Podstupka.

"Na základe našich skúseností táto veková skupina dokáže veľmi citlivo reagovať na témy spojené s ekológiou a rovnako je schopná ovplyvniť aj správanie rodičov," skonštatuje Podstupka.

Bratislavská vodárenská spoločnosť upozorňuje, že mnoho ľudí si kanalizáciu mýli s odpadkovým košom. Pripomína, že do kanalizácie, teda do toalety ani kuchynskej výlevky, by sa nemali vylievať alebo vyhadzovať zvyšky jedál či kuchynské oleje. Zachytávajú sa na stenách kanalizácie a spôsobujú jej upchávanie.

Veľkým problémom je aj vyhadzovanie vlhčených utierok do kanalizácie. Zhotovené sú z materiálov, ktoré sa vo vode nerozkladajú a prispievajú k tomu, že kanalizácia sa zablokuje, čo spôsobí problémy pri jej prevádzke.

"Tento materiál je problematické spracovať aj na čistiarňach odpadových vôd, kde ho musíme prácne separovať a odniesť na skládky odpadu," podotýka Podstupka.

Do kanalizácií nepatria ani lieky alebo chemické zlúčeniny, prípadne ropné látky, ktoré majú potenciál ohroziť prevádzku celých čistiarní odpadových vôd. Vylievanie ropných látok alebo chemických zlúčením do bežnej kanalizácie je síce podľa spoločnosti menej častý, za to ale oveľa nebezpečnejší prípad, s ktorým sa vodárne stretávajú.  

Bratislavská vodárenská spoločnosť sa snaží zvyšovať povedomie ľudí o témach súvisiacich nielen s ochranou a distribúciou pitnej vody, ale aj čistením odpadových vôd.

Okrem vzdelávacieho programu modrá škola a aktivít vo vodárenskom múzeu sa v tomto roku rozhodla komunikovať aj tému znečisťovania prírody pastovými fľašami, či spomínanú problematiku znečistenia kanalizácie vecami, ktoré do nej nepatria.

Kampaňami chce ľuďom poskytnúť informácie o tom, ako sa majú správať, aby zbytočne neznečisťovali prírodu, ale zároveň aj šetrili infraštruktúru.

01 - Modified: 2023-06-08 21:33:55 - Feat.: - Title: V Bratislave vybuchla plynová prípojka, hasiči evakuovali bytový dom 02 - Modified: 2023-06-08 12:20:25 - Feat.: - Title: Zvýšenie dane za ubytovanie v Bratislave bude mať aj negatívny dosah. Zasiahne nízkonákladové zariadenia 03 - Modified: 2023-06-08 06:00:58 - Feat.: - Title: Vo štvrtok ráno sa v niektorých úsekoch Bratislavy tvoria kolóny 04 - Modified: 2023-06-06 15:06:08 - Feat.: - Title: V Bratislavskom a Trnavskom kraji platí druhý stupeň výstrahy pred búrkami 05 - Modified: 2023-06-05 13:15:44 - Feat.: - Title: Bratislava zverejnila, že električka v Petržalke má byť na jeseň 2024. Starosta to spochybňuje
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 02:42