StoryEditor

Ruská diva Pugačovová chce, aby aj ju zapísali do zoznamu zahraničných agentov

18.09.2022, 17:33
Autor:
TASRTASR

Alla Pugačovová prišla s touto žiadosťou v reakcii na rozhodnutie ministerstva z piatka, keď do zoznamu agentov údajne financovaných Západom zapísalo jej manžela Maxima Galkina.

Legendárna ruská popová speváčka Alla Pugačovová požiadala ruské ministerstvo spravodlivosti, aby ju zaradilo do zoznamu tzv. zahraničných agentov.

Ako v nedeľu informovala britská stanica BBC, Pugačovová prišla s touto žiadosťou v reakcii na rozhodnutie ministerstva z piatka, keď do zoznamu agentov údajne financovaných Západom zapísalo  jej manžela Maxima Galkina, ktorý sa venuje politickej satire a je známy parodistom a moderátorom.

Moskva tvrdí, že Galkin vykonáva  politické aktivity a je za to platený Ukrajinou.

BBC pripomenula, že po začatí ruskej invázie na Ukrajinu Galkin vystúpil s ostrou kritikou tejto vojny. Neskôr komentoval aj ruským vojakom pripisované vojnové zločiny odhalené v meste Buča v Kyjevskej oblasti.

Samotná Pugačovová už viackrát prejavila svoj protivojnový postoj, ale k invázii na Ukrajinu sa priamo nevyjadrila.

Najnovšie však Pugačovová na sociálnych sieťach oznámila, že je solidárna so svojím manželom, "ktorý praje svojej vlasti prosperitu, mierový život, slobodu prejavu a to, aby naši chlapci (vojakov) prestali umierať pre iluzórne ciele, ktoré robia z našej krajiny vyvrheľa a sťažujú život našim občanom."

Pugačovová je tak zrejme vôbec prvou osobou, ktorá požiadala o zaradenie do tohto zoznamu.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine ruské médiá informovali, že Pugačovová a Galkin so svojimi deťmi-dvojčatami z Ruska odcestovali.

Pugačovová sa do Ruska vrátila koncom augusta - špekulovalo sa, že kvôli dvojčatám, ktoré sú školopovinné. Po návrate do Moskvy sa zúčastnila aj na rozlúčke so zosnulým bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom.

Galkin je stále v zahraničí a vystupuje tam so svojimi zábavnými programami. Jeho publikum tvoria ruskí "expati".

Pugačovová (73) je známa svojím emotívnym spevom a scenáristicky náročnými vystúpeniami. Hviezdnu kariéru síce zažila v 70. rokoch 20. storočia, ale v celom bývalom Sovietskom zväze je populárna dodnes. Pre svoju slávu a obľúbenosť je považovaná za nedotknuteľnú osobu.

Štatút "zahraničný agent" podľa AFP pripomína termín "nepriateľ ľudu" zo sovietskych čias. Má sa vzťahovať na osoby alebo skupiny, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia a vykonávajú politickú činnosť rôzneho druhu.

Tento termín má v Rusku silne pejoratívny význam a pre svojho nositeľa znamená dodatočnú kontrolu zo strany vlády.

Počet osôb zaradených do tejto kategórie v Rusku výrazne stúpol po vypuknutí vojny na Ukrajine: zahraničnými agentmi sa stali mnohí politici, aktivisti i novinári kritizujúci Kremeľ.

01 - Modified: 2022-10-10 17:46:58 - Feat.: - Title: Odsúdila vojnu na Ukrajine a opustila Rusko. Popová hviezda Pugačovová je v Izraeli 02 - Modified: 2022-09-20 09:54:19 - Feat.: - Title: Ruská popová legenda sa vzoprela Kremľu, na Instagrame Ally Pugačovovej to vrie
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. február 2023 21:02