Spoločnosť Nvidia chce v nasledujúcich štyroch rokoch vyrobiť v Spojených štátoch servery pre umelú inteligenciu (AI) za 500 miliárd dolárov (za viac ako 440 miliárd eur) s pomocou svojich partnerov, ako sú firmy TSMC, Foxconn a Wistron.
Bude to prvýkrát, keď sa superpočítače firmy budú vyrábať v USA, uviedla dnes Nvidia. Je tak ďalšou americkou technologickou firmou, ktorá podporila snahu administratívy Donalda Trumpa o miestnu výrobu, napísala agentúra Reuters.
Nové čipové závody
Podľa oznámenia bude firma vyrábať svoje čipy Blakwell pre AI v továrni firmy TSMC v Arizone a chystá sa podieľať na výrobe superpočítačov v Texase, kde jej partneri Foxconn a Wistron postavia nové závody.
Prevádzka závodov v Texase by mala naplno odštartovať v najbližších 12 až 15 mesiacoch. Výroba čipov a superpočítačov podľa Nvidie vytvorí v najbližších desaťročiach v USA stovky tisíc pracovných miest.
Väčšina procesorov firmy Nvidia sa teraz vyrába na Taiwane. Oznámeným krokom sa firma pripája k niekoľkým technologických firiem, ktoré sa zaviazali vrátiť výrobu späť do USA v súvislosti s hrozbami vysokých ciel, ktoré Trump avizoval a teraz ich postupne zavádza.
"Je nepravdepodobné, že by Nvidia presunula akúkoľvek výrobu do USA, keby nebolo tlaku zo strany Trumpovej administratívy," uviedol analytik spoločnosti D.A. Davidson Gil Luria. "Číslo pol bilióna je pravdepodobne nadsadenie, rovnako ako keď Apple sľúbil pol bilióna."
Reakcia na Trumpovu výnimku
Apple, ktorý montuje väčšinu svojich iPhonov v Číne, vo februári oznámil, že v nasledujúcich štyroch rokoch investuje v USA pol bilióna dolárov. Investícia zahŕňa továreň v Texase na servery pre AI.
Oznámenie Nvidie prišlo len niekoľko hodín po tom, čo Spojené štáty oznámili, že vyňali elektroniku, ako sú chytré telefóny a čipy, zo svojich recipročných ciel, vrátane ciel na dovoz tovaru z Číny.
Trumpova administratíva však uviedla, že tento týždeň oznámi nové clá na dovoz čipov a niektorú ďalšiu elektroniku. Výnimky naznačujú, že si vláda stále viac uvedomuje, aké problémy by clá mohli spôsobiť spotrebiteľom unaveným infláciou, ale aj rýchlo sa rozvíjajúcemu odvetviu AI, ktoré sa spolieha na technológie a výrobné nástroje súvisiace s čipmi z Taiwanu a Číny.
"Keď pridáme výrobu v Amerike, pomôže nám to lepšie uspokojiť neuveriteľný a rastúci dopyt po čipoch a superpočítačoch pre AI, posilníme tým náš dodávateľský reťazec a zvýšime našu odolnosť," uviedol generálny riaditeľ Nvidie Jensen Huang.
"Dôvodom, prečo to urobili, sú voľby 5. novembra a vec nazvaná clá," povedal k oznámeniu Nvidie na dnešnej tlačovej konferencii v Bielom dome Trump.
Huang v marci uviedol, že Nvidia nevidí krátkodobý vplyv vyšších amerických ciel, v dlhodobom horizonte ale plánuje presunúť výrobu do USA. Neposkytol na to ale žiadny časový plán.