Clá uvalené americkým prezidentom Donaldom Trumpom na väčšinu krajín sveta sa budú týkať aj San Marína. Malá republika sa ale dostala do najnižšej desaťpercentnej sadzby, čo chcú využiť niektoré talianske firmy. Na Taliansku ako na ostatné krajiny EÚ by sa totiž malo vzťahovať dvadsaťpercentné clo. Píše to dnes talianska tlač.
Na San Maríno sa bude podľa vyhlásenia miestnych predstaviteľov vzťahovať základné desaťpercentné clo, ktoré Trump uvalil na dovoz do USA zo zahraničia. V prípade niektorých krajín, ktoré majú v obchode so Spojenými štátmi prebytok, potom americký prezident nariadil clo vyššie. To sa týka aj Talianska, na ktoré sa vzťahuje spoločne s celou EÚ dvadsaťpercentné clo.
Rozdiel v sadzbách si podľa talianskej tlače už všimli talianski podnikatelia, ktorí teraz riešia, či a ako by bolo možné túto situáciu využiť.
Mnoho talianskych podnikov podľa denníkov La Stampa či La Repubblica zvažuje, že by si v malom štáte v talianskom vnútrozemí otvorili dcérsku spoločnosť, ktorá by potom realizovala predaje do USA. Takouto možnosťou sa zaoberajú predovšetkým firmy z regiónov Emilia-Romagna a Marche, ktoré majú silné strojárske alebo potravinárske odvetvie.
San Maríno teraz do Spojených štátov vyváža tovar za zhruba 40 miliónov eur (jednu miliardu korún) ročne. Hlavnými obchodnými partnermi malého štátu sú však Taliansko a krajiny EÚ, na ktoré sa budú vzťahovať vyššie clá. "Takže ich dopad tiež pocítime," uviedol šéf zväzu priemyselných firiem v San Maríne William Vagni.
Denník La Repubblica pripomína, že by to nebolo prvýkrát, keď talianske firmy chcú využiť San Maríno na zníženie vplyvu medzinárodných opatrení na svoje podnikanie. Niektoré podniky chceli v uplynulých rokoch využiť San Maríno na obchádzanie sankcií a obmedzení zavedených na obchod s Ruskom po jeho invázii na Ukrajinu.
Taliansko patrí medzi krajinami v EÚ k najväčším exportérom do USA. Vlani tam talianske firmy predali tovar za zhruba 65 miliárd eur.