Taiwanská vláda poskytne domácim spoločnostiam a priemyslu finančnú pomoc najmenej 288 miliárd taiwanských dolárov (viac ako sedem miliárd eur), aby sa mohli lepšie vysporiadať s chystanými clami.
Spojené štáty zaťažia dovoz tovaru z Taiwanu takzvaným recipročným clom 32 percent, pretože ostrov má s USA vysoký obchodný prebytok. Clá sa však nevzťahujú na polovodiče, ktoré sú hlavným vývozným artiklom Taiwanu.
Taiwanský premiér Čuo Žung-taj podľa agentúry Reuters zopakoval, že vláda považuje clá za neprimerané. Dodal, že požiadal taiwanský úrad pre obchodné rokovania, aby rokoval so Spojenými štátmi a pokúsil sa dopad ciel zmierniť.
Vláda poskytne 88 miliárd taiwanských dolárov na pomoc zasiahnutým spoločnostiam. K tým patria firmy z odvetvia elektroniky a výroby ocele. Ďalších 200 miliárd taiwanských dolárov bude tvoriť pomoc vo forme zníženia úrokových sadzieb na pôžičky pre vývozcov.
Taiwan neoznámil žiadne odvetné clá. Pre ostrov, ktorý čelí rastúcemu tlaku Číny, sú Spojené štáty najdôležitejším medzinárodným podporovateľom.
Taiwanskí vládni predstavitelia opakovane uviedli, že obchod s USA je skreslený silným dopytom po taiwanských technologických produktoch, ako sú vyspelé polovodiče.
Krajina tomuto odvetviu dominuje a sídli tam najväčší zmluvný výrobca čipov na svete, spoločnosť TSMC. Ten je tiež dôležitým výrobným partnerom amerických spoločností Nvidia, Apple a Qualcomm. Tento rok v marci firma oznámila novú investíciu za 100 miliárd dolárov (viac ako 90 miliárd eur) v Spojených štátoch.