Európska únia by nemala na americké clá odpovedať v rovnakom duchu, v akom ich zavádzajú Spojené štáty. Len by tým uškodila svojim vlastným spotrebiteľom, povedal dnes francúzsky minister financií Éric Lombard.
Americký prezident Donald Trump clá oznámil v stredu. Hneď vo štvrtok na ne akciové trhy v mnohých krajinách zareagovali výpredajom, investori zatiaľ vyhodnocujú dopady ciel. Panujú obavy, že clá povedú k vyššej inflácii, k veľkým zmenám v obchodných vzťahoch, niekde aj k útlmu výroby ak prepúšťaniu.
"Pracujeme na balíčku odpovedí, ktoré môžu ísť ďaleko za colné poplatky, aby sme opäť priviedli Spojené štáty k rokovaciemu stolu a dosiahli spravodlivú dohodu," povedal Lombard v rozhovore v televízii BFM TV.
Európska únia je zatiaľ rozdelená v názore na to, ako na americké clá najlepšie zareagovať, zvažuje sa aj takzvaný protinátlakový nástroj ACI (Anti-Coercion Instrument). Ten Bruselu umožňuje siahnuť k odvetným opatreniam voči tretím krajinám, ktoré vyvíjajú na členské krajiny ekonomický tlak, a donútiť ich k zmene politiky.
Medzi štáty, ktoré sú opatrné ohľadom odvetných opatrení a rizika ďalšej eskalácie sporu so Spojenými štátmi, patrí Írsko, Taliansko, Poľsko a škandinávske krajiny.
"Ak urobíme to, čo Spojené štáty, ak budeme uplatňovať clá na všetok americký dovoz, potom sa v Európe dočkáme aj negatívnych dopadov. To znamená, že aj my zažijeme rastúcu infláciu a (hospodársky) pokles," povedal Lombard.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok navrhol, aby európske firmy pozastavili investície v Spojených štátoch, kým sa "nevyjasnia tie veci" s Washingtonom. Lombard povedal, že firmy sa môžu slobodne rozhodnúť, či investície v USA pozastavia.
"Apelujeme na vlastenectvo, pretože teraz sme v období konfrontácie medzi hlavnými (obchodnými) blokmi na tejto planéte. Európa má všetky prostriedky, aby bola na ich úrovni, ale vyžaduje si to úsilie," dodal francúzsky minister.