Vzťahy medzi Kanadou a Spojenými štátmi nebudú kvôli colnému sporu už nikdy ako predtým. Dnes to v Bruseli na okraj rokovania ministrov zahraničia Severoatlantickej aliancie vyhlásila šéfka kanadskej diplomacie Mélanie Jolyová.
Reagovala tak na clá, ktoré americký prezident Donald Trump uvalil prakticky na celý dovoz do USA. Už v marci na vážne trhliny vo vzájomných vzťahoch poukázal kanadský premiér Mark Carney, podľa ktorého Spojené štáty prestali byť spoľahlivým partnerom.
Plošné americké clá
Trump v stredu oznámil plošné clá na dovoz do Spojených štátov. Základná sadzba je desať percent a platiť začne od soboty 5. apríla.
Na niektoré krajiny sa však budú vzťahovať vyššie clá, ktoré americká vláda označuje za recipročné a ktoré podľa Trumpa reagujú na nespravodlivé clá vyberané týmito krajinami pri dovoze tovaru z USA. Tieto clá začnú platiť od 9. apríla a napríklad pri tovaroch dovážaných z Európskej únie bude poplatok predstavovať 20 percent.
Kanady sa nový balík dovozných poplatkov priamo netýka, na túto krajinu Trump už skôr ohlásil 25-percentné clá v súvislosti s obchodom s drogami a nelegálnou migráciou.
Zachované zostali výnimky, ktoré Trump vyjednal v rámci obchodnej dohody USMCA medzi USA, Mexikom a Kanadou pri svojom prvom funkčnom období.
Od štvrtka Spojené štáty vyberajú 25-percentné clo na dovoz automobilov a od 3. mája chcú začať účtovať poplatok v rovnakej výške aj za dovoz automobilových dielov. Carney vo štvrtok oznámil, že Kanada v odvete zavedie clá na dovoz automobilov zo Spojených štátov vo výške rovnako 25 percent.
Kanadský tlak
Jolyová dnes povedala, že Kanada sa snaží na Trumpovu administratívu vyvíjať čo najväčší tlak. Podľa štvrtkového vyhlásenia premiéra Carneyho ale zmena prístupu vo Washingtone môže trvať dlho.
"Osemdesiatročné obdobie, keď Spojené štáty zastávali úlohu globálneho ekonomického lídra, kedy vytvárali spojenectvo založené na dôvere a vzájomnom rešpekte a zasadzovali sa o voľnú a otvorenú výmenu tovaru a služieb, to už skončilo. Je to tragédia," dodal Carney.
Zároveň povedal, že Kanada je pripravená prevziať vedúcu úlohu pri vyjednávaní s tými partnermi, ktorí stoja o pokračovaní spojenectva a výmeny založených na týchto hodnotách.
Médiá si v colnom spore všímajú zbližovanie už aj tak úzkych väzieb medzi Kanadou a Nemeckom. Dosluhujúci nemecký kancelár Olaf Scholz na konci marca na priemyselnom veľtrhu v Hannoveri podporil Kanadu, ktorá bola hlavným hosťom výstavy.
Kanadské firmy využili dnes končiaci hannoverský veľtrh na to, aby hľadali nových obchodných partnerov v Európe, uviedla agentúra DPA.
Vo štvrtok si Carney telefonoval so Scholzom a na sieti X potom napísal, že Kanada a Nemecko prehĺbia svoje obchodné vzťahy. "V čase, keď čelíme kríze vyvolanej clami prezidenta Trumpa, sú spoľahliví partneri dôležitejší ako kedykoľvek predtým," uviedol kanadský premiér.