Francúzsko v spolupráci s Európskou úniou na americké clá odpovie, a to v dvoch krokoch - v polovici apríla a na konci apríla. Dnes to podľa agentúry Reuters vyhlásila hovorkyňa francúzskej vlády Sophie Primasová, ktorá opäť uviedla, že európska odpoveď sa môže týkať aj digitálnych služieb.
Moc spočíva v jednote
"Európska sila je našou silou," povedal Habeck o tom, že moc únie spočíva v jej jednote. "Máme najväčší jednotný trh na svete. Túto silu musíme využiť," povedal a dodal, že americké clá prinášajú možnosť nových obchodných spojení, napríklad s Kanadou a Mexikom. "Trump pod tlakom povolí, ale musí ten tlak pocítiť," povedal Habeck.
Nemecký kancelár povedal, že by išlo o vážnu ekonomickú chybu a aj keby Európa nijako nereagovala, zavedenie ciel spôsobí americkej ekonomike problémy. "Existujú zložité dodávateľské reťazce, ktoré nemožno jednoducho prerušiť," povedal nemecký kancelár.
Rázny krok
Nemecký minister financií Jörg Kukies dnes vyhlásil, že Európska únia musí na americké clá reagovať rázne, ale obchodný blok je naďalej otvorený hľadaniu dohody. "Bolo by naivné si myslieť, že keď budeme len tak sedieť a necháme to byť, veci sa zlepšia, takže očakávam silnú reakciu Európskej únie," povedal Kukies rozhlasovej stanici BBC a dodal, že dvere na rokovanie zostávajú otvorené.
Francúzsko už uviedlo, že pravdepodobná reakcia na clá oznámené americkým prezidentom Donaldom Trumpom vzíde v spolupráci s EÚ. "Očakávať možno dve odpovede. Prvá bude okolo polovice apríla, založená bude na jeho (Trumpovom) prvom útoku na hliník a oceľ, potom druhá zrejme na konci apríla so širším rozsahom produktov a služieb," povedal Primasová.
Primasová uviedla, že Francúzsko je na túto obchodnú vojnu pripravené. Zároveň vyhlásila, že Trump sa chová ako pán sveta s imperialistickými postojmi.
Skôr inflácia ako oslobodenie
Paríž si je podľa Primasovej istý, že clá povedú v niektorých oblastiach k recesii. Na dopady dovozných poplatkov upozornil aj Habeck. "Pre amerických zákazníkov to bude skôr Dňom inflácie ako Dňom oslobodenia," povedal. Odkázal tak na Trumpove slová, ktorý 2. apríl označil ako Deň oslobodenia pre americké firmy, ktoré obchodujú so zvyškom sveta a na ktoré podľa neho doliehajú nespravodlivé clá.
Na Trumpovo vyjadrenie o oslobodení dnes reagovala aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, podľa ktorej clá prinesú Spojeným štátom infláciu. "A pre Európsku úniu znamenajú Deň jednoty," povedala. Zdôraznila tiež to, že americké clá sú ukážkou toho, že ekonomická bezpečnosť je súčasťou celkovej bezpečnosti.
Trump už skôr oznámil clá na hliník a oceľ, dnes potom USA začínajú vyberať 25-percentné clo na dovoz automobilov a najneskôr od 3. mája aj na automobilové diely.
V stredu potom americký prezident oznámil ďalší rozsiahly balíček ciel, ktoré označuje ako recipročné. Ich minimálna sadzba je desať percent na väčšinu tovaru dovážaného do USA, pre dovoz z EÚ je 20 percent.